10 Outdoor Games for Teenagers (Cost, Group Size, and Duration Listed)

Entertaining and inclusive outdoor games for teenagers include: Capture the Glow Jug, Newspaper Hockey, and Water Balloon Shave. We have the list of 10 outdoor games for teenagers for birthday parties, summer camps, special event days at school, and more.

1. Back to Back

Cost: FREE
Group size: Any even number of players
Duration: Varies

How It’s Played: The participants are paired up. Each pair sits on the ground with their backs and elbows touching. The pair needs to stand up this way, without their backs losing contact. The pair then joins other groups, they all sit down, and stand up, maintaining contact. This way, all the players form a big group. If group members’ backs lose contact, they are disqualified.

2. Crab Soccer

Cost: About $8 for a soccer ball
Group size: Any even number of players
Duration: 30 minutes

How It’s Played: The participants are divided into two groups and each player is assigned a number. Each group stands on one side of a field, with two chairs used as goal posts. As a number is announced, the team member assigned that number comes forward and kicks the soccer ball. The process is repeated for a specific period of time (about 30 minutes), and the team that scores the most goals wins.

3. Frisbee Golf

Cost: About $35 for four discs or About $45 for all equipment needed to play
Group size: Any number
Duration: Variable

How It’s Played: Frisbee golf is just like regular golf but with discs instead of balls. The goal is to complete each hole in the fewest throws. This game shares the same joys and frustrations as regular golf. Frisbee golf is nice because it’s much cheaper to play. Many cities have free courses to use at the park. This game can be enjoyed by anyone, regardless of age, gender, or economic status.

4. Caterpillar Race

Cost: FREE
Group size: Any
Duration: 10 minutes

How It’s Played: Participants are divided into small, equally sized groups. Each player sits on the ground. Then, each player places his or her legs around the waist of the player in front of them. The group as a whole now resembles a caterpillar. Only the first player can have his or her feet on the ground. Using only your hands, the team must scoot its way to the finish line. The first caterpillar to cross the finish line wins. Make it interesting by adding an obstacle course.

5. Ice Cream Whistle Race

Cost: About $5 for 12 neon-colored plastic whistles with nylon lanyards + the cost of ice cream
Group size: Any even number of players
Duration: <5 minutes

How It’s Played: Small ice cream balls, with whistles inside them, are used. The point of this game is to find and blow the whistle only using your mouth while keeping your hands behind your back. Shove the whistles full of ice cream to make this challenge much harder. The player who blows his or her whistle first wins. This game is a combination of eating ice cream and playing. What kid wouldn’t love that?

6. Capture the Glow Jug

Cost: About $10 for 25 large, vibrant glow sticks. Repurpose two water bottles or purchase some for about $1 each.
Group size: Any number of even players
Duration: 30+ minutes

How It’s Played: Want an insanely fun night game? This is it. Capture the glow jug is just like capture the flag — but the goal is to capture a clear water container filled with one or more glow sticks inside. Divide the outdoor space into two areas. Before beginning the game, each team decides where to hide its glow jug. Once the game begins, the goal is for each team to try to capture the others team’s glow jug and bring it back to home base. Only one player can guard the glow jug at a time. Two-hand touch and a player is out — he or she must go to the other team’s prison until rescued by a teammate.

7. Newspaper Hockey

Cost: About $5 for duct tape, $6 for a baseball
Group size: 20
Duration: About an hour

How It’s Played: This game is similar to normal hockey. The only difference is that each team is given a pile of old newspapers and some duct tape, from which they must make their own hockey sticks. Then, using a baseball, two teams play a normal game of hockey. Why use newspapers? Because they are free and will force the game to not be as rough. With real hockey sticks, people can get hurt. But when each player must construct his or her stick out of newspaper, the game is much more gentle. It’s a way of getting teens to play nicely without actually asking them to play nice. Pretty smart, eh?

8. Water Balloon Toss

Cost: About $15 for 300 rapid-fill water balloons
Group size: Any size, multiples of 4
Duration: Variable

How It’s Played: All the participants are divided into groups of four. Each group is given a blanket or a large towel and a water balloon. Members of each group hold four corners of the blanket or towel and toss the water balloon. The team that drops the balloon is out of the game. Each toss must go up at least six feet. The team that lasts the longest wins. To make things more exciting, make it a race with at least one toss every 10 feet.

9. Beach Ball Race

Cost: About $7 for 12 neon-grip squirt guns and About $15 for two beach balls
Group size: Any size
Duration: Variable

How It’s Played: Form two teams and have the players stand behind their respective beach ball. With the water guns loaded, players shoot the balls and try to send them over a target line. The team that does this first wins. Pro tip: By giving them under-powered water guns, the players are forced to communicate and work together; they will need to all squirt at the same time in order to get the ball moving. It’s fun to see how long it takes them to get on the same team.

10. Water Balloon Shave

Cost: About $10 for a pack of 100 balloons, About $5 for razors, About $10 for a twin-pack of shaving cream
Group size: Any even number of players
Duration: 10-30 minutes

How It’s Played: The group is paired off. The pair must blow up a balloon, draw a face on it, lather it with shaving cream, and shave it with a straight-edge razor. (Make sure you trust the teens not to cut themselves with the razors.) When the balloon pops, the team must start over again. The first team to finish wins.

Every great group needs a group name. See our articles: School Group Names and Group Names for Four Friends and Funny Team Names for Girls in Sports, Work, School (Some Serious Too)

Leave a Comment

We respond within 24 hours.

Terms of Use

2 comments

  • Wrong, Dollar Tree doesn’t fill balloons for you. Albertsons isn’t $1 regardless of type. Certain type/size cost $19.99 to fill each! Went to an Albertsons after reading this post to fill balloons just to be told different.

    • Lindsey Desmet says:
      First Quarter Finance logostaff

      Hello, Alex! We’re very sorry to hear about your experience and apologize for the inconvenience. This article does not include information about filling balloons; I believe your comment is in reference to our article on where to get balloons filled with helium. We have updated that article with up-to-date information about Albertsons. Dollar Tree will fill balloons, but only if you purchase the balloons from Dollar Tree and it has helium on hand. We have confirmed that information with corporate and store customer service representatives from Dollar Tree. Thank you for bringing this to our attention!